Zlato alebo striebro

co_koupit_na_valentyna

 

Zlato a striebro sú drahé kovy, z ktorých sa najčastejšie vyrábajú šperky. Rozdiel medzi nimi je hlavne v ich cene. Aj keď sú strieborné šperky lacnejšie tento kov má viacero výhod.

 

Striebro

Striebro sa bežne ťaží na našej planéte. Je ho oveľa viac ako zlata a preto je lacnejšie. Vďaka tomu si môžete strieborných šperkov dopriať oveľa viac než zlatých.

Ak si kúpite zlatý šperk zväčša je to doživotná investícia. Ak máte ale dizajnérsky kúsok môže sa stať, že budúci rok už nebude v móde a vy môžete kupovať ďalší. Pri strieborných náušniciach, či iných klenotoch tento problém nehrozí. Môžete si ich kúpiť niekoľko každý rok. Budete tak vždy držať krok s módou aj v oblasti šperkov.

Druhov výhodou strieborných šperkov je fakt, že sa tak často nekradnú ako zlaté. To, že vám niekto strhne z krku striebornú retiazku je menej pravdepodobné než keby ste mali zlatú.

Ak predsa len túžite po zlatej farbe šperku môžete si zaobstarať strieborný pozlátený šperk. Budete mať tak dva drahé kovy v jednom.

 

Zlato

Predpokladá sa, že zlato sa k nám dostalo z vesmíru, preto sú jeho zásoby obmedzené. To značne zvýšilo jeho hodnotu. Zlato sa dá aj prifarbovať. Môžete sa tak stretnúť so žltým, ružovým, zeleným a aj bielym zlatom.

Aby zlato získalo bielu farbu pridáva sa do neho striebro. Rozdiel medzi bielym zlatom a striebrom zbadáte len keď sa lepšie prizriete. Biele zlato je lesklejšie než striebro a aj tvrdšie (šperk zo zlata tak ľahko nezničíte). Lesk bieleho zlata sa ale ešte upravuje tzv rhodiovaním.

 

Biele zlato

je dnes oveľa žiadanejšie než žlté či ružové. Vzhľadom sa podobá na striebro a preto si môžete pokojne kúpiť strieborné šperky. Ak sa o ne budete správne starať budú sa lesknúť rovnako ako biele zlato.

 

Investovanie

Zlatú tehlu by chcel mať doma snáď každý. Táto investícia stojí cca 50 000 euro (za 1 kg). Oveľa skôr ale našetríte na striebornú tehlu. Tá vás bude stáť cca 1000 euro za kilo.

Tiež sa môžete poobzerať aj po strieborných minciach.