Hodiny a hodinky, od počiatku po súčasnosť.

Meraním času sa ľudstvo zaoberalo od dávnych čias. Postupne vznikali rôzne meradlá času, ktoré ukazovali ako čas plynie. Nešlo však o zjednotený systém a tak existovalo viacero „hodín“ ktoré určovali čas.

Slnečné hodiny

Medzi najstaršie hodiny patria slnečné hodiny. V starom Egypte už pred viac ako 3 000 rokmi pnl používali slnko na meranie času. Čína s týmto spôsobom prišla asi o tisíc rokov neskôr.

Slnečné hodiny majú jednoduchú konštrukciu a taká bola aj v minulosti. Tieň tyče zapichnutej v zemi určoval  koľko je hodín. Problém nastal v noci, alebo keď bolo pod mrakom, kedy tyč nevrhala žiadny tieň a nedalo sa určiť koľko je hodín.

Vodné hodiny

Vodné hodiny boli už o niečo presnejšie. Voda pretekala nádobkami do jednej zbernej nádoby kde bol plavák. V závislosti od toho v akej výške bol plavák dalo sa odčítať koľko je hodín.

Vodné hodiny sa používali v starom Egypte približne 1600 rokov pred našim letopočtom.

Sviečky

Meranie času sviečkami sa používalo v stredoveku. Najčastejšie sviečky ako ukazovateľ času používali mnísi, ale používal sa aj inde. Dôležité bolo, aby sviečky boli rovnako vysoké, rovnako hrubé a mali rovnaký knút. Vďaka tomu bolo meranie času najpresnejšie zo všetkých meraní v histórii.

Presýpacie hodiny

Presýpacie hodiny mali rôznu veľkosť, čo umožňovalo ich vývin do ich vreckovej verzie. Využívali ich hlavne námorníci a cestovatelia.

Mechanické hodinky

Prvé mechanické hodinky sa objavili v 9. storočí. Obsahovali závažie a kyvadlo. Okolo roku 1500 bolo závažie v hodinách nahradené perom a v rozvoji vreckových a náramkových hodiniek už nestálo nič v ceste.

V súčasnosti sa náramkové hodinky považujú za šperky a sú tzv povinnou výbavou hlavne pánskych šperkov. Dnes môžete vidieť klasické dámske aj pánske hodinky zo zlata, striebra, s drahokamami na ciferníku, alebo náramku,... Môžete tak zohnať elegantné ale aj extravagantné kúsky, jednoduché ale aj chytré hodinky s množstvom funkcií.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie