Hodiny a hodinky, od počiatku po súčasnosť.

Meraním času sa ľudstvo zaoberalo od dávnych čias. Postupne vznikali rôzne meradlá času, ktoré ukazovali ako čas plynie. Nešlo však o zjednotený systém a tak existovalo viacero „hodín“ ktoré určovali čas.

Slnečné hodiny

Medzi najstaršie hodiny patria slnečné hodiny. V starom Egypte už pred viac ako 3 000 rokmi pnl používali slnko na meranie času. Čína s týmto spôsobom prišla asi o tisíc rokov neskôr.

Slnečné hodiny majú jednoduchú konštrukciu a taká bola aj v minulosti. Tieň tyče zapichnutej v zemi určoval  koľko je hodín. Problém nastal v noci, alebo keď bolo pod mrakom, kedy tyč nevrhala žiadny tieň a nedalo sa určiť koľko je hodín.

Vodné hodiny

Vodné hodiny boli už o niečo presnejšie. Voda pretekala nádobkami do jednej zbernej nádoby kde bol plavák. V závislosti od toho v akej výške bol plavák dalo sa odčítať koľko je hodín.

Vodné hodiny sa používali v starom Egypte približne 1600 rokov pred našim letopočtom.

Sviečky

Meranie času sviečkami sa používalo v stredoveku. Najčastejšie sviečky ako ukazovateľ času používali mnísi, ale používal sa aj inde. Dôležité bolo, aby sviečky boli rovnako vysoké, rovnako hrubé a mali rovnaký knút. Vďaka tomu bolo meranie času najpresnejšie zo všetkých meraní v histórii.

Presýpacie hodiny

Presýpacie hodiny mali rôznu veľkosť, čo umožňovalo ich vývin do ich vreckovej verzie. Využívali ich hlavne námorníci a cestovatelia.

Mechanické hodinky

Prvé mechanické hodinky sa objavili v 9. storočí. Obsahovali závažie a kyvadlo. Okolo roku 1500 bolo závažie v hodinách nahradené perom a v rozvoji vreckových a náramkových hodiniek už nestálo nič v ceste.

V súčasnosti sa náramkové hodinky považujú za šperky a sú tzv povinnou výbavou hlavne pánskych šperkov. Dnes môžete vidieť klasické dámske aj pánske hodinky zo zlata, striebra, s drahokamami na ciferníku, alebo náramku,... Môžete tak zohnať elegantné ale aj extravagantné kúsky, jednoduché ale aj chytré hodinky s množstvom funkcií.