Zirkón – najlepšia náhrada diamantu

Diamant je najdrahší a najvzácnejší drahokam na našej planéte. Ide o najtvrdší minerál, ktorý medzi ostatnými vyniká leskom, brilantnosťou a jasom. Tieto predpoklady stačia na to aby sa stal v klenotníckom obore najžiadanejším drahokamom.

Jedinečné vlastnosti diamantov sa premietajú na ich cene, ktorá sa pohybuje poriadne vysoko aj za tie najmenšie kamienky. Cena diamantov neustále rastie a aj za tie, ktoré okom ledva uvidíte zaplatíte pár stoviek euro.

Zirkón

Najbližším príbuzným diamantu je po optickej stránke zirkón, ktorý sa často používa ako náhrada za diamant. Tomuto drahokamu sa zirkón vyrovná leskom aj odrazom svetla. Zirkón je ale oveľa mäkší a krehkejší, časom sa môže ošúchať a stratiť trochu zo svojej brilantnosti a ligotu.

 Veľkým plusom tohto kameňa je jeho cena, ktorá je o dosť nižšia než by bola cena rovnako veľkého diamantu. Práve preto zirkón našiel veľké uplatnenie nie len v bižutérii, ale aj v oblasti strieborných a zlatých šperkov. Po luxusných kolekciách šperkov so zirkónmi siahajú nevesty a aj ženy, ktoré hľadajú výnimočné šperky na plesy či iné spoločenské udalosti.

Zirkón vz diamant

Rozdiel medzi zirkónom a diamantom neskúsené oko nezbadá. Oba kamene sú na prvý pohľad priezračné s výrazným leskom. Ak sa ale pozriete lepšie zbadáte, že diamant sa pod slnečnými lúčmi viac leskne. Možno vás napadne, že je to pre jeho brus a množstvo faziet (plôšok) ktoré obsahuje. Pravdou ale je, že index lomu svetla má diamant vyšší a preto je žiarivejší. Pokiaľ ale práve po tomto nepátrate rozdiel v drahokamoch nezbadáte. Diamanty na bežné každodenné nosenie nie sú vhodné. Pokiaľ ale chce šperky s lesklými kamienkami môžete siahnuť po decentných náramkoch so zirkónom či náušniciach so zirkónom a perlou.

Ak kupujete diamant mali by ste k nemu dostať aj certifikát pravosti, ktorý zaručuje, že diamant je pravý. V certifikáte by mala byť uvedená veľkosť a farba diamantu. K zirkónu žiadny certifikát nedostanete. Keďže je zirkón lacný nie je dôvod zamieňať ho za niečo lacnejšie.