Šperky pre športovcov

Možno si kladiete otázku aké šperky sú vhodné pre športovcov. Pravdou je, že ak sa rozhodnete kúpiť šperk pre športovca môžete siahnuť po akomkoľvek šperku. Kožené náramky, prívesky z nerez ocele či strieborné prstene sú vhodné pre športovca. Otázka ale je či je vhodné so šperkmi športovať.

Šport a šperky

Všeobecne platí pravidlo, že je lepšie športovať bez šperkov. Je to dobré nie len pre vaši bezpečnosť, ale aj pre bezpečnosť šperku. Pri behu alebo aerobiku sa vám môže retiazka okolo krku či dlhé náušnice hompáľať a budú odvádzať vašu pozornosť od aktivity.  Pri dvíhaní činiek vás prsteň môže tlačiť na prste a môže byť príčinou strnulosti a odkrvenia prstu. Náramky či retiazky na nohu sa zas môžu zachytiť o športové náčinie a ak si tak neublížite vy určite zničíte náramok.

Pri športe hrozí aj riziko zničenia šperkov. Kamene v prsteňoch sa prudkými pohybmi môžu uvoľniť. To isté platí aj pri iných šperkoch. To ale nie je všetko.

Pri športe sa potíte a pot je slaný. Ak nosíte bižutériu alebo strieborné šperky vplyv potu zbadáte ich černením. Šperky stratia svoj lesk. Horšie je to v prípade nekvalitnej bižutérie, ktorá môže obsahovať škodlivé látky. Tie sa vplyvom tepla a potu môžu dostať ľahšie do vášho organizmu.

Aké šperky sú vhodné na šport?

Existujú aj šperky, ktoré môžete pri niektorých typoch športu mať pokojne na sebe. Malé náušnice, ktoré sa nehompáľajú vám pri behu či cyklistike nebudú zavadzať. Prstene na rukách si môžete pri týchto športoch tiež ponechať. Vyhnite sa ale prsteňom, ktoré obsahujú veľké kamene či ostré hrany. Pri utieraní potu z čela by ste sa mohli poškriabať. Ďalšími vhodnými šperkmi, pre tieto športy sú kožené náramky, ktoré tesne obopínajú zápästie. Počítajte ale s tým, že ak sa pot dostane na kožený náramok môže ho znehodnotiť.

Plávanie je šport pri ktorom sa môže zdať, že šperky, hlavne prstene nevadia. Je to ale najlepší  spôsob ako o prstene prísť. Ak je voda trochu chladnejšia prsty sa zúžia a prstene už nedržia na mieste tak pevne ako predtým. Pokiaľ ich nechcete stratiť je dobré ich dať pred plávaním dole. Navyše, chlórová voda nerobí dobre žiadnemu šperku, či už je to bižutéria, šperk zo striebra alebo zlata.