Zásnubné prstene

Najznámejšie zo všetkých prsteňov sú zásnubné prstene. Sú znakom toho, že žena, ktorá ho má je zasnúbená mužovi a čoskoro sa bude vydávať. Tento prsteň dáva muž žene v okamihu kedy ju požiada o ruku. Ako by mal taký prsteň vyzerať, prečo sa dáva práve prsteň (a nie náramok, či spona do vlasov) a čo symbolizuje sa dozviete teraz.

 

Z histórie zásnubných prsteňov

Existuje povera, že zásnubný prsteň pochádza z čias starého Grécka. Prometeus bol titán, ktorý daroval ľuďom oheň. Za trest bol prikovaný ku skale – naveky. Z tejto skaly ho oslobodil Herakles, ale aby bol trest bohov naplnený nosil Prometeus prsteň s kusom skaly – bol tak ku skale prikovaný naveky. Od tých čias je symbol prsteňa s kameňom symbolom večného spojenia.

 

Čím drahší tým lepší

Platilo to hlavne v minulosti. Súčasná doba cene prsteňa až taký význam neprikladá. Prevažne ale platí zásada, že zásnubný prsteň by mal byť v hodnote trojnásobku mesačného platu muža, ktorý ním chce obdarovať ženu.

Biele, ružové, alebo červené zlato bolo a stále je in. V dnešných časoch sa do popredia tlačí hlavne biele zlato. Nie je výnimkou ak je prsteň z platiny, ale pokojne sa môžete obzrieť aj po striebre.

Kameň – diamanty či zirkóny

Diamant, alebo zirkón? Záleží to od vkusu a hlavne financií, ktoré ste ochotní do kúpi investovať. Na prvý pohľad sú tieto dva kamene dosť podobné. Po čase, ale rozdiel zbadáte. Diamant sa bude  lesknúť a žiariť stále, zirkón po pár rokoch svoj lesk stráca.

Diamant sa do zásnubných prsteňov vkladá od cca 15- teho storočia. Najväčší ošiaľ s diamantovými zásnubnými prsteňmi začal začiatkom 20-teho storočia, kedy sa na africkom kontinente objavili diamantové bane.

Zirkón je najlepšou náhradou za diamant niet preto divu, že po ňom siaha čím ďalej tým viac a viac ľudí. Zirkón je chemická zlúčenina, ktorá je jemnejšia a krehkejšia než diamant. Diamantom, aj keď z ceny nešli dole a stále sú veľmi populárne naštrbili povesť tzv krvavé diamanty a ich spôsob ťažby (zlé podmienky robotníkov v baniach, devastovanie prírody,...).

Kameň v zásnubnom prsteni nemusí byť priezračný a nemusí to byť ani drahokam.Pokojne siahnite po farebných polodrahokamoch -  po ružovom morganite, modrofialovom tanzanite, , zelenom olivíne, žlto.hnedom jantári či bledomodrých farbách akvamarínu.