Šperky z chirurgickej ocele

Ako už samotný názov napovedá chirurgická oceľ sa používa v zdravotníctve. Oproti železu má veľkú výhodu v tom, že nepodlieha korózii – teda nehrdzavie. Chirurgická oceľ ako taká je zliatina. Ide o zmes kovov, ktoré vo vzájomnej kombinácii vytvárajú odolný materiál.

Prstene, retiazky či náušnice z chirurgickej ocele sú v oblasti klenotníctva novinkou. Ich lesk a jas láka mnoho ľudí, ktorí túžia po originálnych a nádherných šperkoch. Šperky z chirurgickej ocele sú vhodné aj pre ľudí, ktorí pre rôzne alergie nemôžu nosiť bižutériu, striebro, alebo aj zlato.

Druhy chirurgickej ocele

Existuje niekoľko druhov chirurgickej ocele. Každý druh je vhodný na niečo iné.

Hlavnou zložkou ocele je železo. V kombinácii s uhlíkom vzniká oceľ. V závislosti od ďalších zložiek pridaných k tejto základnej zliatine rozoznávame rôzne druhy chirurgickej ocele.

Zložky chirurgickej ocele

Oceľ sa označuje triedami 200, 300, 400 a 500.

Oceľ , ktorá je v triede 200 obsahuje chróm, nikel a molybdén. Každý z týchto prvkov jej dodáva jedinečné vlastnosti.

Chróm – pri styku so vzduchom vytvára na povrchu ocele tenkú oxidačnú vrstvu čím ju chráni pred hrdzavením a ďalšími poveternostnými vplyvmi.

Nikel – zvyšuje jej lesk a hladkosť. Vďaka nemu je oceľ hladšia, nemá nerovnosti na povrchu a dá sa vyleštiť.  Zvyšuje odolnosť ocele voči poveternostným podmienkam.

Molybdén – zvyšuje tvrdosť ocele.

V triede 200 sa nachádzajú všetky tri prvky.

Trieda 300 neobsahuje molybdén

Zvyšné dve triedy (400 a 500) obsahujú už len chróm.

Šperky z chirurgickej ocele – vhodné aj pre alergikov.

Na výrobu šperkov sa používa oceľ triedy 300. Okrem železa, uhlíku a chrómu obsahuje aj nikel. Šperky z tohto materiálu sú aj napriek tomu vhodné pre ľudí, ktorý trpia alergiou na nikel. Dôvod je jednoduchý. Nikel je v tejto zliatine silne viazaný a s ľudskou kožou vôbec nereaguje.

Neobávajte sa tohto nového a módneho materiálu. Prstene z chirurgickej ocele, ale aj ďalšie šperky sú vhodné naozaj pre každého. Nehrozí vám žiadna alergia, šperky z tohto materiálu nesčernejú a nezanechajú na vašej pokožke či oblečení žiadne stopy.