Druhy perál

Väčšina ľudí si myslí, že perla má guľatý tvar a bielu farbu. Nie je tomu tak. Tak ako vo svete drahokamov aj perly sa rozlišujú veľkosťou a farbou. V závislosti od toho sa odvíja ich cena.

Medzi najlacnejšie a najbežnejšie patria biele sladkovodné perly, ktoré sa pestujú na perlových farmách. Tie najdrahšie a najvzácnejšie majú čiernu farbu a sú veľké až 2,5 cm.

V súčasnosti už prírodnú perlu ani nenájdete. Museli by ste uloviť a otvoriť tisíce ustríc – perlorodiek, aby ste našli jednu jedinú perlu. To bol dôvod, prečo vznikli perlové farmy, v ktorých sa pestujú rôzne druhy perál.

Akova – najkvalitnejšie morské perly, ktoré sa pestujú v Japonsku a v Číne. Tie Japonské sú kvalitnejšie, majú guľatejší tvar a vysoký lesk. Môžu mať bielu alebo ružovú farbu, ale nájdu sa aj perly so strieborným nádychom. Ich veľkosť sa pohybuje od 2 mm až do 1 cm.

South Sea Pearl – tieto perly vznikajú vo farmách v Austrálii, Filipín a Indonézie. Majú bielu, alebo krémovú farbu no nie je ničím výnimočným ak nájdete túto perlu v zlatej farbe. Tieto perly majú veľkosť od 1 do 2 cm.

Tahitské perly – ako napovedá názov pestujú sa vo farmách na Tahiti ale aj na ostrovoch Francúzskej Polynézie. Perly sa pestujú vo väčších ustriciach, takže aj rozmery sú väčšie. Rozoznáte ich celkom jednoducho – sú väčšie než ostatné (0,8 až 2,5 cm) a vynikajú svojou farbou, pre ktorú sú vo svete veľmi žiadané. Môžete ich nájsť v modrej, zelenej, sivej či fialovej farbe. Niekedy sa medzi tahitskými perlami nájde aj čierna perla, ktorá sa radí medzi najvzácnejšie a najcennejšie na svete.

Cortézové perly – o vzácnosti týchto perál niet najmenšej pochybnosti. Majú kovovú farbu s modrým, fialovým, zeleným, ružovým alebo zlatým nádychom. Pestujú sa v Mexiku. Perly, ktoré nezodpovedajú kritériám sú znehodnotené, preto je ich na trhu stále nedostatok. Na predaj sa dostanú len prvotriedne perly vysokej kvality.

Pestované perly vo farmách sa v závislosti od svojho prírodného sfarbenia môžu prifarbovať, alebo bieliť. Ich kvalita tým nijako neutrpí.