Druhy perál

Väčšina ľudí si myslí, že perla má guľatý tvar a bielu farbu. Nie je tomu tak. Tak ako vo svete drahokamov aj perly sa rozlišujú veľkosťou a farbou. V závislosti od toho sa odvíja ich cena.

Medzi najlacnejšie a najbežnejšie patria biele sladkovodné perly, ktoré sa pestujú na perlových farmách. Tie najdrahšie a najvzácnejšie majú čiernu farbu a sú veľké až 2,5 cm.

V súčasnosti už prírodnú perlu ani nenájdete. Museli by ste uloviť a otvoriť tisíce ustríc – perlorodiek, aby ste našli jednu jedinú perlu. To bol dôvod, prečo vznikli perlové farmy, v ktorých sa pestujú rôzne druhy perál.

Akova – najkvalitnejšie morské perly, ktoré sa pestujú v Japonsku a v Číne. Tie Japonské sú kvalitnejšie, majú guľatejší tvar a vysoký lesk. Môžu mať bielu alebo ružovú farbu, ale nájdu sa aj perly so strieborným nádychom. Ich veľkosť sa pohybuje od 2 mm až do 1 cm.

South Sea Pearl – tieto perly vznikajú vo farmách v Austrálii, Filipín a Indonézie. Majú bielu, alebo krémovú farbu no nie je ničím výnimočným ak nájdete túto perlu v zlatej farbe. Tieto perly majú veľkosť od 1 do 2 cm.

Tahitské perly – ako napovedá názov pestujú sa vo farmách na Tahiti ale aj na ostrovoch Francúzskej Polynézie. Perly sa pestujú vo väčších ustriciach, takže aj rozmery sú väčšie. Rozoznáte ich celkom jednoducho – sú väčšie než ostatné (0,8 až 2,5 cm) a vynikajú svojou farbou, pre ktorú sú vo svete veľmi žiadané. Môžete ich nájsť v modrej, zelenej, sivej či fialovej farbe. Niekedy sa medzi tahitskými perlami nájde aj čierna perla, ktorá sa radí medzi najvzácnejšie a najcennejšie na svete.

Cortézové perly – o vzácnosti týchto perál niet najmenšej pochybnosti. Majú kovovú farbu s modrým, fialovým, zeleným, ružovým alebo zlatým nádychom. Pestujú sa v Mexiku. Perly, ktoré nezodpovedajú kritériám sú znehodnotené, preto je ich na trhu stále nedostatok. Na predaj sa dostanú len prvotriedne perly vysokej kvality.

Pestované perly vo farmách sa v závislosti od svojho prírodného sfarbenia môžu prifarbovať, alebo bieliť. Ich kvalita tým nijako neutrpí.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie