Čo o perlách možno neviete

Už starí Gréci verili, že perly udržujú lásku, partnerskú súdržnosť a nastoľujú harmóniu vo vzťahoch. Preto sa perly často objavujú v šperkoch pre nevesty. Či už vo forme náušníc, alebo ozdôb do vlasov s perlami. Podľa hinduistov perly chránia nevesty pred vdovstvom, zaisťujú vernosť a prispievajú k vytvoreniu šťastného manželského súžitia.

Perly sú aj symbolom múdrosti, čistoty a nevinnosti. Niektoré národy ich považujú za slzy bohov, a iné za talizman, ktorý ich ochráni pred zranením. Aj keď dnes na povery dá málokto, perly a perlové šperky kráčajú s módou. Je len na vás či si vyberiete jemné perlové náušnice, prívesok s perlou, alebo celú perlovú sadu. Perly jednoducho boli, sú a stále budú in.

Biele perly by mali nosiť aj slobodné ženy. Vraj dokážu posilniť milostné vzťahyprehĺbiť túžbu po druhej osobe.

Čierne perly v minulosti a aj dnes patria k tomu naj vo svete perál. V minulosti ich nosili len králi a kráľovné.. Boli symbolom bohatstva, moci a majestátnosti. Čierna perla má vzhľadom k tomu niekoľko pomenovaní – perla kráľovien, alebo kráľovná perál.

Cena perál

Pred sto rokmi, keď si klenotník Cartier plánoval otvoriť prvý obchod v USA  na Piatej Avenue zaplatil zaň dvojradovým perlovým náhrdelníkom. V tom čase mal tento náhrdelník hodnotu asi 1 milión dolárov.

Perly, hlavne tie vzácne majú vysokú hodnotu aj teraz. Perla známa pod názvom La Peregrina má váhu 50,5 karátov (cca 10g). V roku 1969 sa predala za necelých 40 tisíc dolárov. V roku 2011, kedy bola vložená do šperku spolu s diamantom a rubínom sa jej hodnota vyšplhala na takmer 12 miliónov dolárov.

Sivé a čierne perly sú najdrahšie a najžiadanejšie. Svedčí o tom aj fakt, ktorý sa stal v roku 2012 na aukcii. Odhadovaná cena náhrdelníku zo sivých tahitských perál bola 300 tisíc dolárov. V aukcii jeho cena stúpla a predal sa za 3,5 milióna dolárov. Nedávno sa tento náhrdelník objavil na aukcii znova. Predal sa za takmer 5,5 milióna dolárov.