Brošňa – elegantný doplnok, ktorý odoláva módnym trendom

Jedným z mála doplnkov, ktorého sa módne trendy tak veľmi netýkajú je brošňa. V rôznych podobách sa nosia už celé stáročia a aj keď občas upadnú do zabudnutia nie je tomu nikdy na dlho.

Z histórie brošní.

Prvé zmienky o brošniach pochádzajú z doby bronzovej. Ich pôvod ale siaha oveľa ďalej. Hneď ako začal človek nosiť odev (rôzne zvieracie kože) musel rozmýšľať ako ho zopnúť. Prvé brošne mali praktickú úlohu. Neskôr sa ich účel rozšíril aj o ozdobný prvok a z brošní sa tak stal šperk.

Brošňa – praktický prvok či ozdobný predmet?

Aj keď v starom Ríme brošne mali stále praktický charakter začínali plniť aj funkciu šperku. Spojenie užitočného a pekného si rýchlo získalo popularitu a čoraz viac sa začalo prihliadať na dekoratívny ráz tohto šperku.

Hneď ako sa vo svete odievania objavili gombíky a zipsy brošne nadobudli ozdobný charakter. Stali sa predmetom záujmu klenotníkov a začali sa vyrábať z drahých kovov a drahokamov.

Šperk na každú príležitosť – brošňa

V súčasnosti si brošne udržali dekoratívny charakter. Aj keď ich stále môžete použiť na zopnutie kabátu, alebo pripnutie šatky. Vyrábajú sa z rôznych materiálov (chirurgická oceľ, striebro, platina, zlato) v kombinácii s perlami, drahokamami, kamienkami, a pod.

Brošne majú rôzne tvary a vybrať si môžete nie len z rôznych farieb, ale aj tvarov - zvieratká, kvety, kytice, medailónky, a množstvo ďalších motívov, z ktorých si vyberie každý.

Luxusné a elegantné brošne sú vhodným šperkom na každú príležitosť a ku každému outfitu. Prevažne sa tento typ šperku nosí na pravej strane hore. Môžete ho ale pokojne pripnúť aj priamo na golier, chlopňu kabátu, alebo saka. Ak sa nebojíte trochu experimentovať môžete brošňou oživiť aj rifle (pripnite ju na opasok, alebo na zadné vrecko), kabelku či klobúk. Aby tento šperk vynikol mal by byť s podkladom v kontraste.