Čelenky nie sú len doménou princezien

Čelenky sú jednou z najpoužívanejších ozdôb do vlasov. Ide o praktický doplnok, ktorý zabráni tomu aby vám vlasy stále padali do očí a v závislosti od materiálu môže slúžiť na ochranu hlavy a uší pred chladným a veterným počasím, Teraz ale nebudeme hovoriť o pletených čelenkách. Povieme si trochu viac o čelenkách, ktoré majú hlavne ozdobný charakter.

Čelenky, tiare či korunky

Čelenky majú mnoho názvov. Ktorý z nich práve použijete záleží od toho aký ozdobný prvok sa na základe čelenky nachádza. Každá čelenka sa skladá z dvoch častí. Jedna slúži na zachytenie ozdoby do vlasov a druhá má ozdobný charakter. Práve na ozdobnú časť sa kladie výrazný dôraz nakoľko je práve táto časť čelenky na očiach verejnosti.

Po čelenke môžete siahnuť kedykoľvek. Sú ideálnou ozdobou či už idete na ples, do divadla, do práce, sadnúť si na kávu s priateľkou a pod. Neraz po tomto šperku siahajú aj nevesty. Romantická čelenka s kvetmi alebo kamienkami dodá účesu nevesty na jemnosti a elegantnosti.

Diadémy – zdobia hlavy kráľovien a princezien

Diadém, alebo tiara – aj keď ide v podstate o čelenky oddeľujú sa od bežných čeleniek nadstavcom, ktorý je podstatne vyšší a výrazne zdobenejší. Prevažne je zhotovený z drahých kovov a obsahuje diamanty, rubíny, smaragdy ši perly. Diadém je pomenovanie pre hlavný klenot, ktorý sa na takejto čelenke nachádza. Nakoľko je ale takýchto šperkov vo svete viac (sú majetkom kráľovských rodov) zovšeobecnil sa pre ne názov diadém.

Všeobecne sa takýmto typom čeleniek hovorí aj korunky. Sú zhotovené zo vzácnych kovov a obsahujú vzácne kúsky drahokamov.

Čelenky na každú príležitosť

Nemusíte sa narodiť v kráľovskej rodine aby ste mohli korunku nosiť. Strieborné čelenky jemne zdobené kamienkami sú vkusným doplnkom každej dámy na slávnostnejšie príležitosti. Ak dávate prednosť romantike a kvetom môžete si vybrať čelenku s týmto ozdobným motívom. Sú vhodné na bežné nosenie, ale nájdete tu aj kúsky, ktoré majú slávnostný ráz a hodia sa na noblesnejšie príležitosti.