Ako vzniká perla

Perla je drahokam, ktorému sa žiaden iný nevyrovná. Je to skoro 100% - ný uhličitan vápenatý, ktorý nevzniká v prírode, ale v živočíchovi – ustrici. Ak do ustrice vnikne cudzí predmet (aj najmenších rozmerov – napr. zrnko piesku) začne ho obaľovať perleťou. Čím dlhšie je tento predmet v ustrici tým je väčší. Nie všetky perly sú ale dokonale guľaté – tie sú skôr výnimkou než pravidlom. Najčastejšie sa stretnete s tzv barokovými perlami, ktoré majú nepravidelný a veľa krát zaujímavý tvar. Z týchto perál sa vytvárajú rôzne prívesky, náušnice (ak sa nájdu dve podobné), alebo sa vkladajú do prsteňa.

 

Perlový náhrdelník

Aby mohol vzniknúť perfektný perlový náhrdelník je potrebné skontrolovať tisíce perál. Každá z nich má iný rozmer, iný tvar a inú farbu. Niet sa preto čomu diviť, že cena takýchto náhrdelníkov je dosť vysoká.

 

Prírodné perly

Nájsť perlu v ustrici v mori je dnes už takmer nemožné. Ak sa to predsa len podarí ich cena je značne vysoká. Ešte viac by ste zaplatili za perlu, ktorá pochádza z ustrice, ktorá sa našla v sladkých vodách. Cenu oboch druhov zvyšuje fakt, že sa získavajú za veľmi nebezpečných podmienok. Ustrice zbierajú domorodci, ktorí sa na morské dno potápajú bez vhodného vybavenia.

 

Pestované perly

Možno vám niečo hovorí pojem perlové farmy. Do ustrice, ktoré sú v týchto farmách sa vpravia drobné nečistoty (môžu to byť malé korálky, alebo kúsky látok). Následne ustrica začne túto nečistotu obaľovať perleťou. Trvá až dva roky kým vznikne v ustrici perla vhodnej veľkosti.

Sladkovodné perly – vznikajú v ustriciach v sladkých vodách. Najviac takýchto fariem nájdete v Číne. Sú lacnejšie a preto ich vyhľadáva väčšina klenotníkov.

Morské perly – vznikajú v ustriciach, ktoré sú chované v mori. Najviac takýchto fariem nájdete na pobreží Číny a Japonska, ale drobné farmy s perlami nájdete aj na ostrovoch v Pacifiku.