Ako rozoznať pravé perly od falošných?

Falšuje sa všetko a perly nie sú výnimkou. Na trhu môžete natrafiť často krát na falošnú perlu. Ak chcete mať istotu, že šperk s perlou, ktorý ste si vyhliadli obsahuje naozaj pravú perlu mali by ste urobiť pár testov, ktoré vám isto každý obchodník dovolí.

 

Vznik perly

Sladkovodná, alebo morská perla vznikajú 2 až 6 rokov v ustrici. Cudzí materiál, ktorý do nej vnikol (alebo bol vložený)  ustrica obaľuje perleťou až vznikne perla. Základom tejto perly je malinký kúsok cudzej látky (najčastejšie v strede) a zvyšok tvorí perleť.

Umelé perly vznikajú v laboratóriách. Základom tejto perly je sklenená, alebo plastová korálka, na ktorú sa nanáša zmes perlete z mušlí, alebo perál zmiešaných so spojivom (lepidlom). Na povrchu je síce perleť, ale táto vrstva je veľmi tenká a časom sa ošúcha, alebo olúpe.

Pre neskúseného zákazníka môže byť veľkým problémom rozoznať pravú perlu od umelej, alebo falošnej. Pokiaľ sa v perlách nevyznáte tak ich jednoducho nerozoznáte.

 

Nedokonalosť

Jedna perla vedľa druhej – náhrdelník z perál sa na prvý pohľad môže zdať perfektný s dokonale rovnakými perlami. Pozrite sa naň bližšie. Perly majú rôzne veľkosti, môžu mať jemné rozdiely v odtieňoch farby (ak nie sú dofarbované) a nemajú dokonale guľatý tvar.

 

Lesk

Farba týchto drahokamov z mora je mierne rozdielna. Ak sú dofarbované všímajte si ich lesk. Falošné perly sa budú lesknúť po celom svojom povrchu. Pravé perly sú nedokonalé, kým nájdete dostatok perál na jeden náhrdelník musíte ich prezrieť tisíce. Pravé perly sa lesknú, ale nie po celom povrchu – sem tam na každej z nich objavíte malé plôšky bez lesku.

 

Otvor

Aby bola perla na náhrdelníku musí ju klenotník prevŕtať. Prezrite si otvor kade prechádza šnúra. Tam najlepšie uvidíte či je perleť len na povrchu , alebo tvorí celú časť perly.

 

Test pravosti

Tento test robte, ak vás klenotník nevidí (nemajú to radi). Vezmite dve perly a začnite ich o seba trieť (jemne, nie silno). Ak budú klásť odpor, budete mať pocit, že sú posypané pieskom ide o pravé perly. Ak budú po sebe navzájom kĺzať bez najmenšieho odporu ide o falošné perly. Ak kupujete len jednu perlu urobte tento test na zuboch. Prejdite si perlou po zube. Ak bude cítiť drsný povrch ide o pravú perlu.

Pri tomto teste buďte opatrní. Vzájomným trením perál z nich dávate dole perleť a môžete perlu poškodiť.